Bankovanie (súčasť tradičnej čínskej medicíny) je alternatívna liečiteľská metóda, ktorá využíva prepojenie akupunktúrnych dráh s vnútornými orgánmi tela, znamená to, že konkrétne miesta na ľudskom tele (pokožke) sa vzťahujú ku vnútorným orgánom.

V minulosti sa bankovanie používalo ako liečebná procedúra na rôzne ochorenia a mala aj sociálny podtext. Najdôležitejší písomný dôkaz sa zachoval v diele čínskeho lekára Wang Tayra z dynastie Tang (280 n. l.), ktorý odporúčal počas chorôb prikladať na telo bambusové banky a odsávať nimi “zlú, jedovatú krv“.

Dnes je bankovanie chápané ako alternatívna forma. Samotný pojem - bankovanie - nám hovorí, že prostriedkom terapie bude banka. Historicky sa vyvinula banka od bambusových nádob, cucurbituly (druh tekvičiek), kravské rohy, cez keramické až po sklenené banky.

Už sme uviedli, že primárnym miestom pôsobenia je pokožka ľudského tela. Pôsobenie metódy sa vysvetľuje cez svalstvo, spojivové tkanivá na cievny systém a nervový systém a tzv. meridiány a usmerňovanie “čchi - energie” a “wei - čchi - ochrannej čchi”. Bankovanie v procese reguluje tok čchi a krvi, pomáha “vytiahnuť” škodlivosti z ľudského tela (vietor, chlad, vlhko a horúčavosť) otváraním kožných pórov.

“Čo sa deje v procese bankovania?” Sklenená banka, ktorá miernym nahriatím, priložením na pokožku sa následne prisaje podtlakom na priložené miesto. Podtlakom prasknú kapiláry a vytvorí sa krvný výron. Na tomto mieste sa lokálne zvýši prívod krvi a kyslíka. Výsledkom je rýchla metabolizácia a regenerácia tkaniva.

Pri suchom bankovaní zostáva povrch pokožky neporušený, banka sa priloží k telu tak, aby sa vytvoril podtlak a vsaje do seba časť kože aj s podkožím, čo spôsobí okrem iného aj popraskanie drobných cievok, červené krvinky preniknú do priestoru, malý výron krvi aj lymfy zvýši cirkuláiu krvi a prívod kyslíku do okolia, nastane reakcia organizmu a aktivácia životných procesov nielen priamo na mieste prisatia banky a v priamom okolí, ale aj na zodpovedajúcom vnútornom orgáne.Už v dávnejších dobách sa zistila súvislosť medzi zatvrdlinami na chrbte a vnútornými orgánmi, ktoré sa ovplyvňujú navzájom. Teda ak sa nám z nesprávneho držania tela, chôdze, sedenia, po úraze ale i napríklad po pôrode vytvorí v svale na určitom mieste gelosa, po určitom čase začne ovplyvňovať aj orgán, v ktorého zóne sa nachádza, a naopak, ak máme chorý niektorý vnútorný orgán, na príslušnom mieste na chrbte, alebo pri zodpovedajúcom stavci sa objaví po čase bolestivá spazma alebo iná zmena.Pred bankovaním vždy vyhmatáme na chrbte tieto bolestivé, chladné či horúce miesta, hrčky a zatvrdliny a podľa toho sa rozhodneme, kde umiestnime banky. AK sa rozhodneme bankovať niektorý vnútorný orgán, vyberieme k nemu prisláchujúcu zónu, môžeme si pomôcť aj priečnou segmentáciou alebo podľa akupunktúrnych dráh meridiánov.

Na niektorých miestach môžeme bankovanie používať aj častejšie, len počkáme kým vzniknuté podliatiny nezmiznú.Vieme takto liečiť niektoré bolesti chrbta, šije, kĺbov, hlavy, pôsobíme na obličky, močový mechúr, žalúdok, slezinu, pankreas, pečeň a žlčník, pohlavné orgány, lymfatický a imunitný systém, prekrvenie dolných aj horných končatín.Okrem chrbta môžeme pri určitých liečebných procesoch prikladať banky aj na hrudník, brucho, podbruško, stehná, lakte, kolená i chodidlá.Pri bankovaní meridiánov sú najdôležitejšie dráhy nachádzajúce sa na chrbte, a to riadiaca dráha a vonkajšia aj vnútorná dráha močového mechúra, na ramene a krku dráha tenkého, hrubého čreva a trojitého ohrievača.Bankovať sa nesmú pacienti s hemofíliou, krehkými cievami, tehotné ženy, ženy so silnou menštruáciou, pacienti s leukémiou a nádorovými ochoreniami, vysokou horúčkou, veľmi vysokým tlakom a podobne.Ak máte pochybnosti o svojom zdravotnom stave, poraďte sa predtým s vaším lekárom.

 

 

zdroj:net